Lajme

“Shifrat më alarmante se një vit më parë, pak shpresa kam”, Tritan Shehu sulmon qeverinë për situatën e Covid-19

Situata e Covid-19 në vend nuk është aspak mirë. Shifrat ditore kanë shkuar mbi 900, duke përkeqësuar situatën, ndonëse vaksinimi vijon. Për këtë gjendje ka reaguar Tritan Shehu, ish- ministri i Shëndetësisë. Përmes një postimi në Facebook, ai shkruan se situata është më alarmante nga një vit më parë, ndërsa akuzon qeverinë.

“Covid, gjendja po perkeqesohet frikshem- Qeveria ne ”gjume letargjik”! Indekset epidemiologjike sot jane shume me alarmante se nje vit me pare. Dhe te mos harrojme se me tej ndodhi perkeqesimi si pasoje e keq menaxhimit, qe coi ne humbje tragjke me 16 mije jete e 50 mjeke, demtime masive ne shendet e financat qytetare. Kam shprehur e shpreh te gjithe shqetesimin tim per nje fund vjeshte e dimer me pasoja me te renda nga i kaluari, nqs nuk dilet nga “boshlleku” i masave, nqs nuk korregjohen politikat krej te gabuara: qe jam i detyruar t’i perseris:

Vaksinim masiv vetem me vaksina te certifikuara nga EMA, pavaresisht kalimit ose jo te semundjes; Ri vaksinim me dy doza te te gjithe atyre qe u jane aplikuar vaksinat e pa certifikuara e te ka efekeshme, si ato kineze e ruse; Ulje e moshes se vaksinimit ne 12 vjec; Marja e masave per fillimin e aplikimit te dozes se trete, 6-9 muaj nga e dyta.
Pregatitjen e kujdesit paresor per zgjerimin e forcimin e procedurave mjekueses ambulatore, te rimbursuara; Pregatitjen e sistemit spitalor edhe ne periferi per te trajtuar ta semuret, qe u nevojitet hospitalizim; Permiresim sipas parametrave europiane te sherbimeve te reanimacioneve ne qender e periferi, per te koregjuar eksperiencen tejet negative te deri tanishme; Stimulimin e laboratoreve te vendit, publik e jo publik, per tu pregatitur per rolin e tyre te rendesishem, se bashku me liberalizimin e testimeve. Krijimin e nje sistemi ambulator Post Covid poli valent ne nivel vendi; Dikujt, qe mund te me thote se perseritja eshte nena e merzitjes, une i pergjigjem: E vertete kjo, por mund te jete dhe babai i dijes per ata qe me veshtiresi kuptojne e arsyetojne, sic eshte kjo Qeveri. Sidoqofte te shresojme te ndodhe keshtu…..por pak shprese kam!”, shkruan ish- ministri.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: