Lajme

Shkodër, Ndalohen dy persona, detaje 

Shkodër,  Vijojnë kontrollet për parandalimin dhe g oditjen e tentativës për kultivim dhe t rafikim të k anabisit. Finalizohet operacioni p olicor i k oduar “Gracka”. S ekuestrohen 4000 fara të dyshuara c annabis s ativa. Vihen në pranga 2  shtetas që posedonin farat e k anabisit, me qëllim kultivimin e tyre.

Në vijim të g oditjeve të njëpasnjëshme ndaj veprimtarisë k riminale në fushën e n arkotikëve, specialistët për H etimin e K rimeve në Seksionin e H etimit të K rimeve kundër T rafiqeve të P aligjshme dhe N arkotikëve, në bashkëpunim me Forcën e Posaçme “Shqiponja” në DVP Shkodër, në bazë dhe të informacioneve të marra në rrugë operative, organizuan dhe f inalizuan me sukses operacionin policor a ntikanabis të k oduar “Gracka”, në kuadër të të cilit u bë kapja djhe arrestimi në flagrancë i shtetasve: Zh. S., 29 vjeç, banues në Boriç i Vogël, Malësi e Madhe; A. L. 34 vjeç, banues në lagjen “Salo Halili”, Shkodër. Këta shtetas, në bashkëpunim me njëri-tjetrin siguronin farat e k anabisit, me qëllim kultivimin e tyre në zonat e thella të Dukagjinit.

Në automjetin me të cilin udhëtonin këta shtetas, që drejtohej pa leje drejtimi nga shtetasi Zh. S., i cili nuk iu bind urdhrit të punonjësit të Policisë për të ndaluar dhe tentoi të largohej me forcë, shërbimet e Policisë gjatë kontrollit gjetën dhe sekuestruan 4000 fara të dyshuara n arkotike c an nabis s ativa. Gjithashtu u sekuestruan edhe 3 aparate celular dhe 1 automjet.

Materialet procedurale i kaluan për ndjekje të mëtejshme Prokurorise pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Shkodër, për veprat penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”, “Mosbindja ndaj urdhrit të punonjësit të policisë së rendit publik”, “Drejtimi i automjeteve në mënyrë të parregullt” dhe “Pastrimi i produktit të v eprës p enale ose veprimtarive k riminale”, në ngarkim të shtetasit Zh. S., ndërsa në ngarkim të shtetasit A. L. u referuan materialet për v eprat p enale ’’P rodhimi dhe s hitja e n arkotikëve” dhe “Pastrimi i produktit të veprës p enale ose veprimtarive k riminale”.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close