Lajme

Shoqata “Gazetarët Profesionistë të Shqipërisë”: Sulmi ndaj Top Channel, rëndon klimën ku punojnë gazetarët

Shoqata “Gazetarët Profesionistë të Shqipërisë” ka reaguar përmes një postimi në Facebook për sulmin me armë ndaj televizionit Top Channel në orët e para të mëngjesit, ku për pasojë mbeti i vdekur roja e sigurisë, Pal Kola 60 vjeç.

Shoqata e konsideron këtë si një sulm terrorist që rëndon klimën e vështirë në të cilën po punojnë gazetarët në Shqipëri.

“DEKLARATE SOLIDARITETI ME TOP CHANNEL

Shoqata e Gazetarëve Profesionistë të Shqipërisë dhe Lidhja e Gazetarëve të Shqipërisë dënojnë me forcë sulmin terrorist me armë në orët e para të mëngjesit të sotëm ndaj televizionit kombëtar Top Channel, gjatë të cilit humbi jetën roja i sigurisë.

Shoqata e Gazetarëve Profesionistë të Shqipërisë dhe Lidhja e Gazetarëve të Shqipërisë shprehin solidaritetin e plotë me kolegët e gjithë komunitetin e Top Channel dhe i shprehin ngushëllimet më të ndjera familjarëve të të ndjerit Pal Kola.

Shoqata e Gazetarëve Profesionistë të Shqipërisë dhe Lidhja e Gazetarëve të Shqipërisë u bëjnë thirrje agjencive ligjzbatuese për hetime të sa më të shpejta dhe transparente mbi këtë ngjarje tronditëse për gjithë komunitetin e gazetarëve.

Kjo ngjarje tejet e rëndë, ku siguria e medias vihet në pikëpyetje, veçse rëndon klimën e vështirë në të cilën po punojnë gazetarët në Shqipëri”.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close