fbpx
Lajme

Shoqërohen dy të rinj në Vlorë

Vlorë Vijojnë goditjet e njëpasnjëshme ndaj veprimtarisë krim inale në fushën e nar kotikëve dhe armëmbajtjes pa leje. Finalizohet operacioni antidr ogë i ko duar “Çepraku”. Operacioni i zhvilluar nga Seksioni për Hetimin e Tra fiqeve dhe N arko tikëve, në bashkëpunim me Forcën Operacionale në DVP Vlorë dhe forcën e posaçme “Shqiponjat”. Se kuestrohen rreth 48 kg ka na bis, 1 armë zjarri pistoletë, 2 amë gjahu, municion luftarak, dylbi pushke dhe dy radio marrëse-dhënëse si të Policisë. Vihen në pranga 2 shtetas, posedues të armëve të zjarrit e lën dës nar kotike dhe autorë të dyshuar të ten tativës për kultivim të bimëve nark otike.

Në vijim të kontrollit masiv të territorit, me qëllim parandalimin, evidentimin dhe go ditjen e veprim tarisë kriminale  në fushën e kultivimit të bimëve nar kotike dhe bazuar në informacionet e marra në rrugë ope  rative se në territorin e fshatin Kuç, dy persona posedonin lëndë narkotike, armë zjarri, si dhe kishin kultivuar bi më narko tike, u organizua dhe finalizua operacioni policor i ko duar “Çepraku”, në kuadër të të cilit u bë kapja dhe arr estimi i shtetasve: F., 19 vjeç dhe I. G., 26 vjeç, banues në fshatin Kuç, Himarë.

Si rezultat i këtij operacioni, gjatë kontrollit të ushtruar në territorin e fshatit Kuç, Njësia Administrative Horrë-Vranisht, bashkia Himarë, në vendin e quajtur “Lumi i Çeprakut”, shërbimet e Policisë kanë gjetur dhe sekuestruar në cilësinë e provës materiale rreth 48 kg lëndë të dyshuar cannabis sativa, një armë zjarri pistoletë të llojit “Beretta”, dy armë gjahu të cilat i mbanin pa leje, mu nicion lu ftarak, një dylbi pushke, një gjerdan brezi me fishekë për armë gjahu dhe dy radio marrëse-dhënëse. Po gjatë operacionit, Policia ka evidentuar dhe asgjësuar fidanë të dyshuar ca nna bis sa tiva, të cilët ishin kultivuar në vendin e quajtur “Lumi i Çeprakut”, në fshatin Kuç, Himarë. Materialet iu referuan për veprime të mëtejshme, Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Vlorë, për veprat penale “Prodhimi dhe shitja e nar ko tikëve”, “Kultivimi i b imë ve nar ko tike”, ”Armë mba jtja pa leje” dhe “Prodhimi dhe mbajtja pa leje e arm ëve të gjuetisë dhe sportive”

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button