Lajme

“Shqipëria buzëqesh”/ Deri tani 350 mijë vaksinime

Që nga fillimi i fushatës së vaksinimit “Shqipëria buzëqesh”, janë kryer 350 mijë vaksinime.

Kryeministri Edi Rama publikoi sot shifrën e 350 mijë vaksinimeve, e cila e afron gjithmonë e më shumë vendin me realizimin e objektivit të qeverisë për të kryer 500 mijë vaksinime deri në fund të majit.

Vetëm ditën e djeshme, në Shqipëri kanë mbërritur 208 000 vaksina të “Sinovac” dhe 8190 doza të vaksinës “Pfizer”.

Në total, Shqipëria ka administruar mbi 700 mijë vaksina.

Procesi i vaksinimit masiv ka vijuar në të gjithë vendin me kalendar të kombinuar, për të moshuarit +60 vjeç dhe punonjës të shërbimeve kritike.

Vaksinimi po kryhet sipas të gjithë parametrave të sigurisë dhe cilësisë nga ekipe të trajnuar vaksinatorësh në të gjithë vendin.ATSH

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: