Lajme

Shqiptari bëhet “hero” në Austri, i shpëton jetën një 14-vjeçari

Shqiptari Muharrem Behrami nga Podujeva është bërë hero në qyteton e Linz në Austri, aty ku jeton dhe punon prej vitesh.

Një 14-vjeçar kishte mbetur i bllokuar brenda një oxhaku dhe ka qenë pikërisht Muharremi nga Podujeva që ka bërë të mundur nxjerrjen e tij. Më pas në vendngjarje kanë shkuar edhe zjarrfikësit me policinë dhe së bashku të tre palët kanë shpëtuar adoleshentin.

Muharremi ka dëgjuar fillimisht ulërimat e 14-vjeçarit që kërkonte ndihmë dhe pasi ka hyrë vetë ta ndihmojë ka njoftuar edhe autoritet për ndihmë.

Kjo ngjarje ka bërë bujë në mediat austriake:

“Një nga banorët e lagjes, shoferi i kamionit, Muharrem Behrami, dëgjoi thirrjet për ndihmë nga 14-vjeçari në 1:30 të mëngjesit. Shqiptari menjëherë lajmëroi policinë. Dy zyrtarë kontrolluan të gjitha apartamentet, por fillimisht nuk gjetën asgjë. U deshën gati dy orë që britmat me në fund të lokalizoheshin.
Kur ishte e qartë se në cilën situatë ishte djali, departamenti i zjarrfikësve u alarmua në orën 3:30. Shpëtimi i tij nuk ishte aq i lehtë. Nëpërmjet një ngushtice, forcat e punës mund të preknin krahët e Bibenit të dëshpëruar. Ai po merrte frymë, por i mbërthyer në oxhaqet e ngushta dhe plotësisht i pafuqishëm.
Pas ndërhyrjes, 14-vjeçari u largua nga vrima që gati sa e kishte mbytur.”

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close