BotaLajme

Shtatlartë dhe flokëkuqe, kjo është policja greke që shkatërroi bandën shqiptare, “Esko-n” e qëlloi me plumb

GREQI – Oficerja shtatlartë, flokëkuqe, që të martën e kaluar mori pjesë në operacionin e ngritur nga Nëndrejtoria e Sigurimit të Athinës për arrestimin e “Esko”-s , nuk është një person i rastësishëm. Në fund të fundit, kur u sulmua me kaçavidë nga mafiozi shqiptar 30-vjeçar , me sa duket me stërvitje të duhur, arriti ta qëllojë në këmbë dhe ta arrestojë, duke i dhënë fund një gjuetie që zgjati më shumë se dy vjet e gjysmë.

Nënpolicierja me shumë vite shërbim në Shërbimin e Sigurisë ka arritur ta lidhë emrin e saj me sipërmarrje të mëdha të Forcave të Armatosura Greke. Në fakt, në shumicën prej operacioneve ajo ishte protagoniste, si në qershor 2020 kur shkoi dhe vuri në pranga Efi Kakarandzoula , vitriolisti i njohur i Agia Eleusa, të cilin e shoqëroi edhe në prokurori.

Në moshën 35-vjeçare, oficerja e sigurisë mban një profil të ulët, duke e kanalizuar të gjithë energjinë e saj në biznes dhe duke marrë përsipër pjesët e vështira që kërkojnë praninë e femrës. Në operacionin “Polytechneioupoli” të së martës së kaluar, oficerja luftarake ka qenë në terren për gati 24 orë.

Raporti i policisë përshkruan mjedisin dhe mënyrën se si ka vepruar policja e trajnuar në një moment kritik të jetës së saj. Konkretisht, siç thuhet, “ajo është ndjerë keq, ka thirrur një kolege nga rrethi i ngushtë-ambjental i saj për të shkuar në lokal (rezidenca të vjetra studentore) për ta çuar në shtëpinë e saj.

Pas hipjes dhe thuajse në të njëjtën kohë, nga efektivi i policisë është vënë re se “Esko” po hynte nga porta e Universitetit Politeknik ndërsa ka njoftuar shoferin dhe shoqen e saj. Tejet interesante është situata në të cilën ndodhej në ato momente 30-vjeçari mafioz shqiptar. Pak minuta më parë u parapri nga prania e tij “jashtë departamentit në Zografou ku ai bërtiti: “Ti erdhe të më kapësh dhe sepse nuk më gjete në zjarrfikës, kepë të dashurën time. Nëse nuk e lini shpejt, do t’ju djeg të gjallë, do të vdisni të gjithë”, ndërsa ai u zhvendos menjëherë drejt portës së Universitetit Politeknik ”.

Skena që pasoi ishte makth. Siç thuhet në raport, “përpara se të kishte kohë të informonte kreun e operacionit të koordinuar, “Esko” i ishte afruar automjetit privat të policëve nga pala e pasagjerit ku ndodhej policja, duke kërkuar orën, ndërsa kur ishte përgjigja negative e policëve, ai vazhdoi duke u thënë “hej mëmë q***, ju keni veshur jelek antiplumb. Ju jeni policë. Unë do të të vras”. /abcnews.al/

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close