Lajme

Shuhet banda shqiptare, 64 të arrestuar

Një grup kriminal shkatërrohe  me shqiptarë në Belgjikë, që merrej me prodhimin dhe shitjen e kokainës. Mediat e huaja bëjnë me dije se pas hekurave përfunduan 64 persona, të cilët thuhet se kishin në zotërim 6 laboratorë d roge dhe se bënin më pas shpërndarjen me shumicë të mallit.

Nga h etimet e deritanishme ka dyshime se nga këto laboratore dilte mbi 1 ton k okainë për çdo javë dhe më pas dr oga transportohej e shpërndahej përmes korrierëve në vende të ndryshme të BE-së, përfshi edhe Britaninë e Madhe.

Gjatë kontrolleve të ushtruara në 120 banesa nga policia belge, mësohet se janë sekuestruar a rmë zjarri, pajisje që përdoreshin për prodhimin e l ëndës n arkotiek, mbi 1 milion euro cash, mbi 50 makina si dhe ora e dronë.

Në një konferencë për shtyp drejtor i përgjithshëm i Policisë Kriminale Federale, Eric Snoeck tha se bëhej fjalë për një krim ndërkombëtar me rrënjë të thella në Belgjikë. Sipas tij, bandat shqiptare po kontrollojnë tregtinë evropiane të kokainës nga Belgjika në një aleancë me Ndrangheta të Italisë së Jugut.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: