Lajme

Skandali i taksave, kryeministri britanik Sunak shkarkon ministrin miliarder

Nadhim Zahawi u shkarkua nga Rishi Sunak këtë mëngjes për një “shkelje të rëndë” të Kodit të Ministrisë. Kryetari i Partisë Konservatore u detyrua të largohej pasi ai zgjidhi një mosmarrëveshje tatimore me HMRC, e cila përfshinte një dënim tatimor prej 1 milion paund kur ai ishte Kancelar.

Kryeministri e mori vendimin e shpejtë pasi mori gjetjet e një raporti nga këshilltari i etikës, Laurie Magnus. Sunak i shkroi Zahawi në një letër Më 29 janar:

“Kur u bëra kryeministër vitin e kaluar, u zotova se qeveria që unë drejtoj do të kishte integritet, profesionalizëm dhe llogaridhënie në çdo nivel. Kjo është arsyeja pse, pas informacioneve të reja që dolën në dritë ditët e fundit në lidhje me marrëveshjet dhe deklaratat tuaja financiare personale, i kërkova Laurie Magnus, këshilltarit të pavarur për interesat e ministrave, që të hetojë plotësisht këtë çështje.

Kishte pasur presion në rritje ndaj z. Zahawi për të qëndruar mënjanë nga ministrat e tjerë të kabinetit dhe deputetët mbështetës të cilët pretendonin se afera ishte një shpërqendrim për punën e qeverisë.

Zahawi ishte përfshirë në një mosmarrëveshje për taksat e tij, ndërsa ai ishte në krye të sistemit të taksave të Britanisë si Kancelar. Ai u godit me një faturë prej 4.8 milionë £ nga HMRC – duke përfshirë një dënim prej më shumë se një milion për marrëveshjet e tij tatimore.

Z. Zahawi u bllokua nga marrja e titullit kalorës në listën e nderimeve të Vitit të Ri pasi zyrtarët e Whitehall kontaktuan homologët në HMRC. Debati përqendrohet në faturën tatimore pas shitjes së aksioneve në YouGov, firma e sondazheve që ai bashkëthemeloi, me vlerë rreth 27 milion £.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close