Lajme

SPAK kërkon 19 vite burg për Gentian Malindin

SPAK e gjen fajtor në trafikimin e 137 kg kokaine në Durrës Gentian Malindin. Prokuroria ka kërkuar 19 vite burg për të, ndërsa me gjykim të shkurtuar ai morr vetëm 12.8 vite.

Gjykata e Posaçme vendosi më 29 tetor 2022 të lërë në burg pa afat Gentian Malindin, i cili u arrestua më 27 tetor 2022 teksa lëvizte me një automjet  në Vorë.

Prej dy vitesh ai ishte në kërkim për trafik kokaine në sasi të mëdha, ndërsa kapja e tij nga policia mësohet se ka qenë e rastësishme. Që në vitin 2019, Gentian Malindi ishte në kërkim për kokainën e ngarkuar në kontejnerët e mbërritur në portin e Durrësit.

Në lidhje me këtë çështje Gjykata e Posaçme ka dënuar me 15 vite burg Altin Myslihakën dhe me Ardian Begën dhe 12 vite e 6 muaj për Adrian Begën.

Ata u kapen teksa me anë të një çante nxorën 22 pako që ata mendonin se ishte kokainë, por nga ana tjetër rezultoi se me dorëzim të kontrolluar ishte lëndë e përzier kokainë e me oriz, pasi nga porti i Pireut në Greqi, hetuesit grekë dhe ata shqiptarë kishin vendosur të bënin një dorëzim të kontrolluar, duke i vendosur ngarkesës dhe GPS.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close