Lajme

Spiropali: Problemi i tij nuk është 25 prilli, Basha po përpiqet të krijojë alibi!

Për qeverinë, pretendimet e Lulzim Bashës për pavlefshmërinë e zgjedhjeve të 25 prillit janë një alibi që vetë kreu i PD po e krijon. Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali thotë se problemi i Bashës nuk është 25 prilli, por 20 korriku që ka lidhje me zgjedhjet brenda Partisë Demokratike. Në një intervistë për News24, Spiropali u shpreh se vëmendja e mazhorancës nuk do të jetë tek humbësi, por te punët dhe çështjet urgjente si vaksinimi dhe rindërtimi.

“Nuk e di si Lulzim Basha nuk mërzitet duke përsëritur të njëjtat gjëra. Nuk po ndryshon as ritmin, as tekstin. Ndrysho regjistër, kaq mund ti them Bashës për atë që po bën. Problemi i tij nuk është 25 prilli, por 20 korriku zgjedhjet brenda PD. Po përpiqet të krijojë një alibi. Ky është një problem i PD dhe nuk na takon ne të japim mend. Ne na takon të merremi me këtë fitoren e tretë dhe përgjegjësinë e jashtëzakonshme që shqiptarët kanë vënë mbi ne. Një besim që duhet të marrë si përgjigje punën. Fituesi duhet të merret me punë, nuk do merremi me humbësin dhe me betejën e vjetër politike. Në këtë lojë ku të gjithë dalin të përbaltur ne nuk do hyjmë më. Ne do merremi me çështjet urgjente si vaksinimi dhe rindërtimi.

Sa i takon ftesës për bashkëpunim që qeveria i ka bërë Bashës, Spiropali tha: “Gjëja më normale në botë që çdo opozitë dhe çdo shumicë në një vend të qytetëruar mund të bëjë, t’i jepet dora, të shohim interesat e Shqipërisë, të mos nxijmë realitetet në gjuhë të huaja, të mos shkatërrojmë institucionet duke i braktisur, por duke bërë debat konstruktiv. I kemi lënë një fletë të bardhë përpara dhe na thoni të gjitha nivelet e bashkëpunimit që ky konsensus të kthehet në darkuesi në këshill apo në komision, që luftën politike e kanë parë si pengesë. Nuk kemi komplekse në këtë pikë”, tha Spiropali.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: