BotaLajme

Stepet SHBA, Kina lëshon në hapësirë një armë të dyshuar anti-satelitore

Kina ka lëshuar një satelit të ri që analistët thonë se mund të përdoret si një armë e aftë për të kapur dhe goditur satelitët amerikanë.

Sateliti “Shijian-21” u lëshua të dielën (24 tetor) nga qendra satelitore  “Xichang”, gjoja për pastrimin e “mbeturinave hapësinore”, sipas “China Aerospace Science and Technology Corp”, kompania shtetërore hapësinore e Pekinit.

Kompania deklaroi se sateliti “ka për detyrë të demonstrojë teknologji për të lehtësuar dhe neutralizuar mbeturinat hapësinore”.

Komandanti i Komandës Hapësinore të SHBA-së, gjeneral i Forcave Ajrore James Dickinson i tha Kongresit në prill se anije kozmike si “Shijian-21”  janë pjesë e një përpjekjeje të Kinës për të kërkuar “epërsi hapësinore përmes orbitës dhe sistemeve të sulmit në hapësirë.”

“Anija kozmike ​​mund të përdoret në një sistem të ardhshëm për të luftuar satelitët e tjerë”, tha komandanti.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: