LajmeTeknologji

Sukses i rëndësishëm për Kinën: Ulet në Mars një robot pa pilot

Një anije kozmike kineze zbriti me sukses në sipërfaqen e Marsit të shtunën, më 15 maj njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve Xinhua, duke e bërë Kinën vendin e dytë pas Shteteve të Bashkuara që zbarkoi në Planetin e Kuq.

“Anija kozmike Tianwen-1 u ul në një fushë të gjerë të njohur si Utopia Planitia, “duke lënë një gjurmë kineze në Mars për herë të parë”, tha Xinhua.

Presidenti kinez Xi Jinping dha një mesazh urimi për të gjithë njerëzit e përfshirë në mision.

“Ju ishit mjaft të guximshëm për sfidën, ndoqët përsosmërinë dhe vendosët vendin tonë në radhët e përparuara të eksplorimit planetar,” tha ai.

“Arritja juaj e jashtëzakonshme do të gdhendet përgjithmonë në kujtimet e mëmëdheut dhe të njerëzve”.

Koha zyrtare e uljes ishte 23:18 GMT (07:18 ora e Pekinit), tha Xinhua, duke cituar Administratën Kombëtare të Hapësirës të Kinës.

Roverit iu deshën më shumë se 17 minuta për të shpalosur panelet diellore dhe antenën e saj dhe për të dërguar sinjale te kontrolluesit në tokë më shumë se 320 milion kilometra larg.

Rover, i quajtur Zhurong, tani do të vëzhgojë vendin e uljes para se të niset nga platforma e tij për të kryer inspektime.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: