Lajme

Sulmi fizik ndaj Sali Berishës, reagon presidenti Begaj

Presidenti Bajram Begaj ka reaguar për sulmin fizik ndaj kreut të Partisë Demokratike, Sali Berisha, gjatë protestës së sotme në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”.

Kreu i Shtetit iu bën thirrje autoriteteve të hetojnë rastin e dhunës dhe të zbardhin ngjarjen.

Reagimi i plotë:

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Sh. T. Z. Bajram Begaj, dënon ashpër sulmin fizik të ndodhur gjatë protestës së sotme të opozitës ndaj z. Sali Berisha, Deputet i Kuvendit, ish-President dhe ish-Kryeministër i Republikës.

Presidenti Begaj i konsideron këto akte të papranueshme dhe që bien ndesh me parimet e demokracisë dhe zhvillimin e protestave paqësore.

Kreu i Shtetit inkurajon autoritetet të hetojnë këtë rast dhune dhe të zbardhin sa më shpejt dinamikat e ngjarjes.

Liria e fjalës dhe tubimeve paqësore janë e drejtë kushtetuese dhe si të tilla duhet të garantohen dhe mbrohen.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close