LajmePolitike

Sulmi ndaj Berishës, reagojnë Basha dhe Alibeaj

Lulzim Basha dhe deputeti demokrat Enkeled Alibeaj kanë dënuar sulmin fizik ndaj kreut të PD-sëm Sali Berisha, gjatë protestë së sotme nga një 31-vjeçar, i identifkuar si Gert Shehu.

Basha dhe Alibeaj kanë reaguar me anë të postimeve të tyre në rrjetin social Twitter, ku theksojnë se ngjarja duhet të hetohet.

“Dënoj ashpërsisht sulmin fizik ndaj z. Berisha. Kjo ngjarje duhet të hetohet dhe të zbardhet plotësisht. Dhuna nuk mund të jetë kurrë zgjidhje. Ajo është vetëm tregues i një vendi pa zgjedhje të lira, pa drejtësi, pa demokraci funksionale dhe me korrupsion të pandëshkuar”, shprehet Basha.

Sulmi ndaj Berishës, reagojnë Basha dhe Alibeaj

Ndërsa deputeti Alibeaj theksoi se “sulmi ndaj çdo politikani, e ndaj çdo individi, është një akt i dënueshëm dhe i pavend në një shtet funksional demokratik.”

Sulmi ndaj Berishës, reagojnë Basha dhe Alibeaj

“Dënoj me forcë aktin e sotëm të dhunës ndaj Sali Berishës. Sulmi ndaj çdo politikani, e ndaj çdo individi, është një akt i dënueshëm dhe i pavend në një shtet funksional demokratik.

Incidenti i sotëm duhet të zbardhet urgjentisht nga organet përgjegjëse ndërsa kultura e dhunës duhet përjashtuar njëherë e përgjithmonë nga zhvillimet e politikës në Shqipëri”, shkruan Alibeaj.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close