Lajme

Sundimi i gruas ,komedia e kroatit Miro Gavran në skenën e teatrit “Petro Marko ” në Vlorë

Sundimi i gruas ,komedia e kroatit Miro Gavran ,mbremjen e premte do te ngjitet ne skenne e Petro Markos,ndersa ka sjelle ne Vlore regjisoren nga Kosova Marigona Bekteshi Ferati.Sot trupa ka dale ne nje konference per mediat ,edhe si nje ftese kjo per publikun vlonjat. Drejtori i teatrit Dhimiter Furxhi ka prezantuar premieren e re.

Me nje eksperience ne rritje vjen regjisorja Marigona Ferati ne kete ngasje artistike ne Vlore, i pari angazhim ne Shqiperi .Regjisore ne disa shfaqje ne Prishtine dhe jo vetem Ferati ka vene ne skene disa shfaqje si 20 Dite vere ,Burrat me papuce, apo pjemarrese ne festivalet nderkombetare per te perfaqesuar Kosoven ,ndersa tregon se i ka perzgjedhur vete aktoret e shfaqjes.

Komedia vleresohet si e pazakonte ku ngjarja zhvillohet Brenda nje shtepie .Cka vleresohet dhe nga 3 aktoret protagonistet Dori Caushi,Artan Islami ,Margent Caushi.

Sundimi i gruas eshte komedia e dramaturgut Miro Gavran,me regji te Marigona Feratit ,me skenografi dhe kostumografi nga Drini Shehu dhe muzike te Artur Dhamos ,e cila do te ngjise ne skene tri aktore protagonist Dori Caushin,Artan islamin dhe Margent Caushin si dhe ne rol episodic Seliana Dalipin ,ndersa fjala e sotme e trupes edhe nje ftese per spektatorin dashamires vlonjat .Te premten ne oren 19 ,ne teatrin Petro Marko per te shijuar humorin shpotites te Sundimit te gruas…

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close