Lajme

“Të enjten do të…”/ Meteorologu parashikon si do të jetë moti gjatë gjithë muajit gusht

Meteorologu Hakil Osmani ka bërë parashikimin e motit për muajin gusht.

“Nga dita e hënë e deri në ditën e enjte, kemi një rënie të lehtë të temperaturave. Ndërsa duke nisur nga dita e enjte e në vazhdim kemi një rënie të ndjeshme, duke shkuar deri në 7 gradë celsius.

Edhe vlerat minimale do të shënojnë një rënie të ndjeshme. Maksimumet do të zbresin drejt 30-34 gradë celsus në qytetet e Beratit, Elbasanit dhe Gjorokastrës.

Do të ketë edhe reshje shiu, sidomos nga e enjtja e në vazhdim, ku do të jenë më të dukshme në zonat veriore e veri-lindore. Ndërsa në bregdet, këto reshje do të jenë të papërfillshme.

Për sa i përket vijës bregdetare, do të kemi kryesisht kthjellime, me alternime të herë pas herëshme të vranësirave, ku mund të kemi disa pika shiu në zona të caktuara.

Ndërsa për sa i përket 15 ditëshit të dytë të gushtit, pritet të kemi një përmirësim të motit dhe rritje të temperaturave”, është shprehur Osmani.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close