Lajme

“Të ngujuara” në kampet e ISIS, riatdhesohen familjet shqiptare

Familjet shqiptare dhe fëmijët në kampin e ISIS po iu dorëzohen autoriteteve shqiptare. Ka qenë gazetari i NBC, i cili ka postuar në Twitter foton e 5 grave dhe tre fëmijëve shqiptarë që do të riatdhesohen nga kampi Roj në vendin tonë. “Departamenti i Jashtëm ka njoftuar se po dorëzojnë disa familje nga kampi ISIS autoriteteve shqiptare”, ka shkruar gazetari në foton e grave, të cilat po riatdhesohen nga kampi ISIS.

19 gratë dhe fëmijët që do të riatdhesohen në Shqipëri janë nxjerrë nga kampi Roj. Gazetari Muhamed Veliu bën me dije për Top-Channel se ishin bashkëshortët e tyre ata që gjatë viteve 2013-2014 i kanë çuar gratë në Siri.

Drejt Tiranës do të udhëtojnë gratë me inicialet: B.K nga Tirana me 5 fëmijë; E.V nga Dibra me 4 fëmijë; L.K nga Tirana me 2 fëmijë; K.Z nga Tirana me 3 fëmijë; R. B nga Librazhdi. Fillimisht lajmi është bërë me dije ditën e sotme nga një gazetar i NBC, i cili ka postuar në rrjetin social ‘Twitter’ foton e 5 grave bashkë me fëmijët e tyre. Në Liban ka shkuar dhe vetë Rama.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: