fbpx
Lajme

“Të reagojnë për të mbrojtur vendin”/Këshilltari i Merkel mesazh shqiptarëve

Këshilltari i ekonomik gjerman, pranë CDU të Angela Merkel është përfshirë në debatin mes presidentit Meta dhe ministres së Drejtësisë, Etilda Gjonaj.

Përmes disa postimeve të njëpasnjëshme në Twitter, Martin Henze del në mbrojtje të kreut të shtetit, duke iu kundërvënë ministres Gjonaj.

Henze akuzon Gjonajn se ka shkelur vazhdimisht Kushtetutën, teksa përmend edhe rastin e emërimit të gjyqtares Arta Vorpsi.

Më tej, ai i bën thirrje shqiptarëve të mbrojnë vendin e tyre nga shkatërrimi.

“Si Evropianë, kemi një problem në rritje me Ministren e Drejtësisë Etilda Gjonaj, e cila mban përgjegjësinë politike për shkeljen e përhershme të kushtetutës shqiptare. Një sjellje masive, e dënueshme, antikonstitucionale. Një sjellje e papranueshme

Është e nevojshme parandalimi i sulmit ndaj drejtësisë dhe një ndaj shtetit shqiptar.

Asaj i mungon kuptimi i sundimit të ligjit; ajo duket se nuk e ka mësuar ligjin kushtetues në universitet

Mosfunksionimi i gjykatave, kaosi antikushtetues në pushtimin e gjykatave, për shkak të destabilizimit absolut të ekonomisë, emigrimi i të rinjve të Shqipërisë krijon një emergjencë shtetërore

Mungesa e respektit, deklaratat fyese nga e ashtuquajtura Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj ndaj Presidentit Meta, e cila ndërhyu në pavarësinë gjyqësore, janë probleme të tjera ligjore. Ajo tregon mospërfillje të plotë për rendin juridik dhe shtetëror.

Kjo merr një dimension gjithnjë e më të madh antidemokratik. Kombi shqiptar duhet të reagojë në kuptimin e një demokracie të fortifikuar shqiptare dhe të mbrojë shtetin e saj nga ky shkatërrim. Paratë e taksave evropiane për reformën gjyqësore janë tretur”, shkruan Henze në postimet e tij.

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button