Lajme

Temperatura deri në 25 gradë Celsius, njihuni me parashikimin e motit për sot

Sipas MeteoAlb alternime kthjellimesh dhe vranësira të lehta dominojnë në të gjithë territorin gjatë paradites, ku më të dendura paraqiten në zonat lindore.

Por mesdita dhe pasditja sjellë zhvillim të vranësirave në jug – juglindje dhe verilindje duke krijuar mundësin për shira të izoluar.

Temperaturat e ajrit ulen sërish në mëngjes dhe mesditë duke luhatur vlerat ekstremale ditore nga 8°C deri në 25°C. Era do fryjë mesatare me shpejtësi 45-50 km/h nga drejtimi Veriperëndimor duke krijuar në det dallgëzim 4 ballë.

Rajoni dhe Europa Vijon ndikimi i masave ajrore të qëndrueshme mbi kontinentin Europian duke diktuar kthjellime dhe temperatura në rritje. Konkretisht me diell do të paraqiten Jugu, qendra dhe perëndimi i Europës. Ndërsa me vranësira, reshje shiu dhe stuhi afatshkurtra ere do kenë Lindja dhe Veriu i Europës.

Kosova Vijon ndikimi i kushteve atmosferike të qëndrueshme mbi territorin e Kosovës duke kushtëzuar kthjellime në pjesën më të madhe të vendit.

Pasditja sjellë zhvillim të vranësirave lokale duke rrezikuar shira të pakët në jug.

Maqedonia e Veriut Kthjellime dhe vranësira kalimtare dominojnë motin në MV deri pas mesditës kur do ketë zhvillim të vranësirave në zonat kufitare me Shqipërinë duke sjellë dhe ndonjë shi të izoluar

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: