Lajme

Tërmet i fuqishëm shkund Turqinë, dhjetëra të lënduar

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 6.0 Rihter ka goditur Turqinë perëndimore këtë të mërkurë.

Epiqendra e tërmetit është regjistruar në afërsi të qytetit Duzce, rreth 210 kilometra në lindje të Stambollit.Lëkundjet e tërmetit kanë qenë mjaft të forta, ndërsa raportohet se janë ndjerë deri në Stamboll dhe Anakara.

BBC shkruan se nga lëkundjet sizmikë janë lënduar 45 persona.

Banorët e panikosur kanë dalë në rrugë mes frikës së shembje së banesave. Ka raportime për ndërprerje të energjisë në rajon, si dhe disa banorë që hidhen nga ballkonet.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close