Lajme

Thaçi-Kurtit: Ke 48 orë afat për emrin e kandidatit për kryeministër të Kosovës

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka reaguar pas takimit me kreun e LVV-së, Albin Kurti. Në një postim në rrjetin social Facebook, Thaçi shkruan se “nevoja e formimit të Qeverisë është jetike për shtetin dhe qytetarët e Kosovës, ndërsa thekson se z.Kurti ka 48 orë kohë për të dërguar në Presidencë emrin e kandidatit për kryeministër”. “Sapo zhvillova një takim të shkurtër me kryetarin e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurtin, në përpjekje për të implementuar rezultatin zgjedhor të Zgjedhjeve të Përgjithshme të 6 tetorit të vitit të kaluar. Tashmë është bërë hapi i parë i rëndësishëm i konstituimit të Kuvendit të Republikës së Kosovës, për çka përsëri i përgëzoj deputetët e Kuvendit të Kosovës.

Nevoja e formimit të Qeverisë është jetike për shtetin dhe qytetarët e Kosovës. Z. Kurti sot nuk ishte i gatshëm të ofrojë propozimin e të nominuarit nga Lëvizja Vetëvendosje. Si president i vendit do ta ushtroj autoritetin tim kushtetues dhe ligjor të ruajtjes dhe kultivimit të unitetit politik e qytetar dhe orientimit euroatlantik të shtetit të Kosovës. Prandaj, kam vendosur që t’i ofroj z. Kurti kohë shtesë edhe 48 orët e ardhshme për nominimin e kandidatit/kandidates për kryeministër të ardhshëm të Qeverisë së Republikës së Kosovës, para se të marr veprimet e radhës kushtetuese dhe ligjore”, shkruan Thaçi.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close