Lajme

Trafikoi mbi 1 mln £ kokainë, “mbreti” shqiptar kishte idhull Tony Montanën (FOTO)

Ky është momenti kur një “mbret” i linjës së trafikut të drogës, i cili kishte idhull gangsterin imagjinar kuban të Al Pacino-s, është arrestuar pas një seri kontrollesh nga policia.

Kjo e fundit e kapi grupin e krimit të organizuar (OCG) pasi një oficer i policisë lokale vuri re një shofer që vepronte çuditërisht në tregun e qytetit të Swadlincote, Derbyshire, 120 milje në veri të Londrës.

Makina dyshohej se ishte e lidhur me trafikun e drogës, e cila, pas disa hetimeve, i çoi oficerët te një ndërmjetës në Leicester, Gazmend Hoxha dhe pjesa tjetër e ‘Bandës Scarface’, të udhëhequr nga vëllezërit Edmond Haziri 36 vjeç dhe Eduard Haziri 34 vjeç, në Londrën e Jugut.

Vëllezërit shqiptarë drejtonin linjën e drogës, të quajtur nga policia ‘Linja Eddie’, i cili mbushi qytetet në të gjithë Staffordshire, Derbyshire dhe Leicestershire, me 1.1 milion £ kokainë të mbështjellë me bileta lotarie. Policia e Derbyshire tha se Hoxha do të udhëtonte me makinë nga shtëpia e tij në Leicester në Londër, për të hequr paratë e pista dhe për të sjellë përsëri sasinë e radhës të kokainës.

Shtrirja e ‘linjës Eddie’ u zbulua vetëm pasi qeni sniffer gjeti një iPhone, i cili u hodh nga dritarja në një kopsht gjatë një bastisjeje në pronën e anëtarit të bandës Alban Krasniqi në Blackheath Hill në Londrën Jugore.

Pamjet e kamerës tregojnë policinë duke kontrolluar banesën, e cila kishte një poster të personazhit Tony Montana të Al Pacino nga Scarface, të ngjitur në mur. Gjithashtu u sekuestruan shumë telefona celularë, por oficerët kishin vetëm një numër të kufizuar përpjekjesh për të futur fjalëkalimin e duhur. Policia e ka thyer kodin pasi ka gjuajtur pamjet e CCTV-së nga një dyqan që tregonte Krasniqin duke futur fjalëkalimin.

Telefoni i zhbllokuar zbuloi prova të porosive të drogës, datave dhe kontakteve, për furnizimin e drogës të klasit A. Banda u dënua me një total prej 71 vitesh e shtatë muajsh në Gjykata e Derby Crown. Një anëtar i fundit i bandës, Daniel Stavrat, 29 vjeç, do të dënohet muajin e ardhshëm.

Gjykata e Derby Crown dëgjoi tregtarët e drogës që furnizonin deri në 145 përdorues çdo ditë. Në total, grupi i krimit të organizuar (OCG) mendohet të ketë përpunuar 9 kg kokainë, me një vlerë të përllogaritur në rrugë deri në 1.1 milion £.

Detektivi Kane Martin, i cili drejtoi hetimin, tha: “Linja Eddie ishte përgjegjëse për helmimin e rrugëve tona me droga të dëmshme, por bandës thjesht nuk i intereson për dëmin që lanë pas. Ata korrën shpërblimet e krimeve të tyre, duke jetuar bujarë stilet e jetesës në Londër dhe gjetkë, ndërsa kokaina që ata pompuan në Midlands shkatërroi familjet dhe marrëdhëniet.

“Vëllezërit Haziri dhe banda e tyre tani po kalojnë shumë vite prapa hekurave dhe shpresoj se kjo dërgon një mesazh shumë të qartë për këdo tjetër të përfshirë në tregtinë e drogës: ne do t’ju kapim, do t’ju nxjerrim para gjykatave dhe do t’ju ndalojmë të përhapni mjerim dhe varësi. në komunitetet tona”.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close