Lajme

Tragjedi pranë Lesbos, deti nxjerr 6 emigrantë të pajetë, në kërkim të anijes

Në një deklaratë për mediat vendase, Roja Bregdetare bën me dije se emigrantët e vdekur nuk ishin të veshur me jelek shpëtimi dhe se trupat u dërguan në spitalin më të afërt për autopsi.

Tashmë është duke u zhvilluar një operacion i gjerë i Rojes Bregdetare nga toka dhe deti për të gjetur të mbijetuar apo të vdekur të tjerë te mundshëm, si dhe varkën në të cilën ndodheshin emigrantët.

Nuk janë zbardhur ende rrethanat e aksidentit, pasi askush në mjetin lundrues  nuk ka dhënë alarmin për rrezikun e mbytjes.

Tragjedi të tilla janë të shpeshta në ujërat greke, turke apo italiane, pasi emigrantët nga Afrika dhe  nga zonat e konfliktit, kanë përdorur dhe përdorin këtë korridor udhëtimi me destinacion vendet europiane.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close