Lajme

Tragjedia me anijen e nisur drejt Shqipërisë/ 2 anëtarë të ekuipazhit të vdekur, raportohet edhe për të zhdukur

Një rimorkiator u mbyt 50 milje larg brigjeve të Barit mbrëmë në ujërat ndërkombëtare në kufirin me Kroacinë.

Nga gjashtë anëtarët e ekuipazhit, dy nga Pulia, vetëm kapiteni, një sicilian, u shpëtua menjëherë, i shtruar tani në spital në Bari në gjendje shoku.

Dy të vdekur janë konfirmuar, por dy trupa të tjerë tashmë janë identifikuar nga ekipet e shpëtimit. Prandaj, një person ende mungon në ankesë.

Kërkimet po kryhen nga Roja Bregdetare, Autoriteti Portual i Barit dhe me mbështetjen e Forcave Detare.

Rimorkiatori ishte larguar nga Ankona dhe po tërhiqte një maune për në Durrës, Shqipëri.

Kushtet e detit duken të vështira, forca 5 dhe dallgët dy metra të larta. Sipas thashethemeve të para duket se është hapur një rrjedhje në sternë, ndoshta për shkak të një dështimi strukturor apo ndoshta për shkak të goditjes ndaj diçkaje. Kërkesat për ndihmë erdhën nga ekuipazhi në maune.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close