Lajme

Transportonin tetë emigrantë të paligjshëm, shoqërohen dy persona në Korçë

Janë shoqëruar nga policia e shtetit dy persona dhe ka shpallur në kërkim një të tretë në kuadër të operacionit “Perimetri”. Të arrestuarit, me dy mjete tip “Benz” po transportonin 8 emigrantë të paligjshëm drejt vendeve të BE-së dhe në momentin që u pikasën nga Policia nuk iu bindën urdhrit për të ndaluar. Në prangat e efektivëve kanë rënë: K. P., 26 vjeç dhe B. B., 24 vjeç, banues në Tiranë, ndërsa në kërkim u shpall 27-vjeçari nga Rrësheni, i riu me iniciale K. Gj.

Prej kohësh në vend, Policia e Shtetit po zhvillon operacionin “Perimetri”, i cili ka si qëllim ndalimin e emigracionit të jashtëligjshëm të personave që kalojnë në Shqipëri, kryesisht nga Greqia për në Korçë, për të dalë më pas në Kosovë.

NJOFTIMI I PLOTË: Qarku Korçë Vijon operacioni policor i koduar “Perimetri”. Në vijim të këtij operacioni goditet një tjetër rast i veprimtarisë kriminale në fushën e dhënies ndihmë shtetasve të huaj për kalim të paligjshëm të kufirit, kundrejt fitimit. Transportonin 8 emigrantë të paligjshëm dhe nuk iu bindën urdhrit të policisë për të ndaluar, arrestohen në flagrancë 2 shtetas dhe shpallet në kërkim bashkëpunëtori i dyshuar i tyre. Strukturat për Hetimin e Krimeve në DVP Korçë, në bashkëpunim me Policinë Kufitare dhe shërbimet e Komisariatit të Policisë Maliq, në vijim të operacionit policor të koduar “Perimetri”, goditën një tjetër rast të veprimtarisë kriminale në fushën e dhënies ndihmë shtetasve të huaj, për kalim të paligjshëm të kufirit, kundrejt fitimit, me qëllim dërgimin e tyre drejt vendeve të BE-së. Si rezultat i të cilit u bë kapja dhe arrestimi në flagrancë i shtetasve:

K. P., 26 vjeç dhe B. B., 24 vjeç, banues në Tiranë, si edhe u shpall në kërkim shtetasi K. Gj., 27 vjeç, banues në Rëshen.

Shtetasit e mësipërm, janë konstatuar nga shërbimet e Komisariatit të Policisë Maliq, në aksin rrugor Maliq-Lozhan, me dy automjete tip “Benz”, me të cilët po transportonin kundrejt fitimit në drejtim të Tiranës, 8 emigrantë të paligjshëm. Gjatë ndjekjes, këta shtetas nuk iu bindën urdhrit të policisë për të ndaluar, por më pas dy prej tyre u kapën e neutralizuan. Materialet i kaluan Prokurorisë të Rrethit Gjyqësor Korçë për veprat penale “Ndihma për kalim të paligjshëm të kufijve, kryer në bashkëpunim” dhe “Mosbindja ndaj urdhrit të punonjësit të policisë së rendit publik”.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: