fbpx
Lajme

Tre tërmete brenda 6 minutave, banorët në panik. Ç’po ndodh në vendin me mijëra shqiptarë? Ja si lëvizi magnituda

Toka në Kretë nuk po gjen qetësi. Nga 2.8 deri në 3.9 i shkallës rihter, lëkundjet e tokës kanë vijuar që nga e premtja edhe mëngjesin e të shtunës. Sipas Institutit Gjeodinamik të Observatorit Kombëtar të Athinës, në orën 9.13 të mëngjesit të sotëm pati një termet 3.3 Rihter, me një thellësi 5 kilometra.

Një minutë më vonë, në orën 9.14, u regjistrua një tërmet i ri me magnitudë 3.9, me një thellësi fokale prej 7.4 kilometra dhe u përqëndrua 30 kilometra nga Sfakia. Në 9.19 ndodhi një tërmet tjetër me magnitudë 2.8 Rihter me një thellësi prej 10 km. Aktiviteti intensiv sizmik ka nisur në të njëjtën zonë që të premten dhe qytetarët grekë janë alarmuar.

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button