Lajme

Turisti i huaj përshkruan pushimet në Shqipëri: Peisazhe të pabesueshme…

Një turist i huaj që ka kaluar mbi 30 ditë pushime në vendin tonë ka ndarë eksperiencën me bashkëatdhetarët e tij. Në forumin dedikuar pushimeve në Shqipëri, ai, përveç fjalëve të mira për vendin tonë, tregon edhe anët negative.

Sipas tij, turistët e huaj kanë më shumë të ngjarë të bien viktima të mashtrimeve nga taksistët. Ai thotë se taksitë e Shqipërisë, kur shohin që klienti është i huaj, kërkojnë shuma të mëdha parash për udhëtime shumë të shkurtra.

Turisti thotë se një tjetër aspekt negativ është ai i punësimit të fëmijëve si kamarierë në bare apo restorante. Ata hutohen, ngatërrohen dhe nuk ofrojnë shërbim të mirë.

“Kujdes me kartëmonedhat, njëherë pagova dy birra me një kartmonedhë 5,000 lekëshe në bregdet, dhe po shikoja kamarieren duke pritur të vinte të më kthente restot, kaluan mbi 30 minuta”, thotë ai.

Ai thotë se një taksist në Sarandë i kërkoi 60 euro për tre udhëtime të vogla brenda qytetit.

Turisti gjithashtu u rekomandon bashkëatdhetarëve të tij të kalojnë pushime në Korfuz, pasi sipas tij çmimet janë më të lira dhe shërbimi është më i mirë.

“E dini pse? Sepse grekët e dinë që të vetmet të ardhura për ta janë nga turizmi dhe ndaj kanë ndërtuar një marrëdhënie shumë më të mirë me turistët”, shprehet ai. Vlerësimi i tij është pasqyruar në disa medie rumune.

Postimi i turistit rumun

Pas 34 ditësh ndërmjet: Tiranës, Sarandës, Ksamilit, Durrësit dhe Gjirokastrës kam përfundimet e mia për Shqipërinë (Shqipëri).
Gjërat pozitive:
• Peizazhet, larmia e llojeve të plazheve, mes ngjyrave të bruzës, blusë së çelur dhe të gjalla janë të pabesueshme.
• Ka një kulturë kafeje të zhvilluar mirë në popullin e saj.
Gjërat negative:
• Ata nuk janë të përgatitur për turizëm masiv, shërbimi ndaj klientit në restorante nuk është i mirë, kanë fëmijë nga 13 deri në 16 vjeç si kamerierë dhe sipas hulumtimit tim kjo është për shkak se është e vështirë të marrësh kamerierë të trajnuar mirë, kështu që shërbimi ndaj klientit eshte E Tmerrshme.
• Kini kujdes me kusurin tuaj në çdo faturë, në disa raste në një lokal për shembull: kam paguar 2 birra me një faturë 5000 lekë dhe derisa prita afërsisht 30 minuta dhe më pas fillova të kërkoja kamarieren, arrita të marr kusurin tim . E njëjta gjë më ka ndodhur në një dyqan në Sarandë.
• Nëse dukeni si turist, shoferët e taksive mund t’ju paguajnë trefishin e çmimit të çdo udhëtimi. Është më mirë të bëni pazare për çmimin në minimum. Taksistët janë mashtruesit kryesorë, më kanë ngarkuar 60 euro për 3 udhëtime brenda Sarandës dhe kam qenë vetëm unë dhe miku im.
• Në shumë raste janë më pak para nëse paguani në euro dhe jo në monedhën kombëtare (Lek), që është Leku, gjithmonë do të preferojnë euro në të gjitha bizneset dhe kjo është konfuze.
• CDO CENTIMETER TE CDO PLAZHI QE ISHEM ESHTE I MBUSHUR ME SHRETER DIELLI, ketu e kam fjalen per Ksamilin eshte nje bregdet i pabesueshem plazhi, por e verteta eshte se koncepti i plazhit qe kane zhvilluar shqiptaret po i prish bukurine ketij vendi. ka aq shumë shtretër dielli sa është e pamundur të ecësh brenda plazhit edhe kur ke paguar tashmë.
• Nuk është i lirë! Shkuarja në restorante “të denjë” përfundoi gjithmonë dërrmuese, në fund vendosa të shkoj në supermarket dhe të gatuaj për veten time, por shkova në 2 vendet më të njohura në vend. Dhe guxoj të them se gjërat më elementare në botë për dy persona për një javë shkonin gjithmonë midis 150-200 euro.
• Nuk e kanë të zhvilluar konceptin e mikpritjes në biznesin turistik dhe në kulturën e tyre në përgjithësi, ka njerëz që janë të këndshëm, nuk dua të përgjithësoj, por kultura shqiptare është shumë e çuditshme dhe bëjnë pyetje të sikletshme “duke u përpjekur për të marrë. më afër jush”.
Së fundi, nëse më pyesni nëse ju rekomandoj të shkoni në Shqipëri? Unë mendoj se do të them që është më mirë të shkosh në Korfuz dhe të bësh një udhëtim ditor në Sarandë dhe të kthehesh në Greqi po atë ditë. Unë isha në Korfuz dhe ishte shumë më lirë, marrëdhënia midis turizmit dhe juve si vizitor është e jashtëzakonshme dhe a e dini pse? Sepse në Greqi dhe Korfuz e dinë që në verë pjesa më e madhe e të ardhurave i vjen nga turistët dhe turizmi dhe janë përpjekur të ofrojnë një shërbim të patëmetë. Shqipëria është në një bum që thjesht po shkatërron natyralitetin e peizazhit të saj për ta bërë atë një përvojë traumatike dhe të pakëndshme.

Turisti i huaj përshkruan pushimet në Shqipëri: Peisazhe të

 

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close