Lajme

“Turp të keni, Epiri është Shqipëri”/ Ndezin rrugën, shqiptarët përplasen me grekët në New York

Marrëdhëniet shqiptaro-greke janë tensionuar me vrasjen e minoritarit grek Kostandinos Kacifas, që u pasua me disa vrasje të shqiptarëve në shtetin grek.

Me sa duket këto tensione vazhdojnë edhe jashtë kufijve, konkretisht në New York, SHBA.

Në një video të shpërndarë gjerësisht në media, shihet se një grup shqiptarësh janë konfliktuar me një grup shtetasish grekë.

Shqiptarët të veshur kuq e zi dhe me flamurë në shpinë kanë protestuar para një organizate greke në Brooklyn me pankarta në duar ku shkruhet “Epiri është Shqipëri”.

Ndërkaq, është dashur ndërhyrja e policisë që të mbahej nën kontroll situata.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close