Lajme

Turqia goditet sërish nga një tërmet 5.2 ballë

Turqia nuk gjen qetësi nga lekundjet sizmike, pasi mbrëmjen e djeshme është goditur sërish nga një tërmet me magnitudë 5 të shkallës Rihter, raporton EMSC.

Epiqendra e tërmetit ishte në afërsi të qytetit Antakya, në një thellësi prej 19 kilometrash. Sipas autoriteteve deri më tani nuk ka informacione nëse ky tërmet ka shkaktuar dëme materiale apo viktima.

Dhjetë ditë më parë vendi u godit nga dy tërmete shkatërruese, me fuqi prej 7.8 dhe 7.6 magnitudë.

Si pasojë e këtyre tërmeteve që gjithashtu prekën edhe Sirinë, kanë humbur jetën mbi 41 mijë persona dhe qindra mijëra tjerë u lënduan.

Lekundjet e forta qe preken disa qytete ndodhen ne daten 6 shkurt 2023 duke shkaktuar deme te konsiderueshme.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close