Lajme

U gjet nëpër thasë plehrash, gruaja e Shefki Kurtit pranon krimin në Itali: Po, unë e vrava dhe e copëtova me sëpatë në tualet

Hetimet e vrasjes së Shefki Kurtit Kanë marrë rrjedhë tjetër , i cili u gjet i copëtuar në ujërat e kanalit Adigetto në Itali. Karabinierët e Rovigos arrestuan sot bashkëshorten e Shefki Kurtit, 72-vjeçarit shqiptar me banim në Badia Polesine.

Pjesët e trupit, me përjashtim të kafkës së burrit, ishin mbyllur në disa thasë plehrash dhe ishin gjetur midis 28 dhe 30 korrikut të kaluar.

Gruaja ka rrëfyer se ka vrarë të shoqin duke e copëtuar me një sëpatë në banjë. Ajo u arrestua mëngjesin e së shtunës me akuzën e vrasjes së rëndë dhe shkatërrimit dhe vrasjes së një kufome dhe tani ruhet në Departamentin e Psikiatrisë të spitalit Rovigo.

Kanë qenë familjarët e Kurtit ata që kanë zyrtarizuar kallëzimin e zhdukjes më 24 korrik, ditën kur u raportua për një sherr mes burrit dhe gruas së tij.

Trupi i Shefki Kurtit, i copëtuar, u gjet më 28 korrik 2022, i fshehur brenda disa qeseve plastike, në Villanova del Ghebbo, pranë një vendi të përdorur për grumbullimin e mbetjeve në lumin “Adigetto”, nga stafi i “Adigetto”.

Në plehra, ishte pikasur këmba e majtë e një trupi njeriu. Gjatë shtrarit të lumit, Brigada e Zjarrfikësve të Rovigo më pas gjeti më shumë qese plastike që përmbanin pjesë të tjera të trupit të njeriut.

Hetimet nga Karabinierët kanë nisur nën drejtimin e Prokurorit Publik. Inspektimi i kryer më 8 gusht 2022 nga Karabinierët e Parmës, brenda shtëpisë së viktimës, ku janë gjetur gjurmë të rëndësishme.

Nga hetimet, gjatë marrjes në pyetje, bashkëshortja e viktimës ka rrëfyer krimin. Gruaja pranoi se kishte vrarë burrin e saj brenda shtëpisë së tyre, për ta bërë copë-copë trupin në banjë, Më pas kishte mbledhur pjesët në thasë plehrash të cilat më në fund i hodhi në lumin “Adigetto”, disa qindra metra larg shtëpisë së tij.

Gjithashtu jepte informacione që mundësonin gjetjen e mjeteve të përdorura për kryerjen e krimeve, sërish në ujërat e lumit Adigetto, nga zhytësit e Brigadës së Zjarrfikësve. Gruaja është vendosur në paraburgim në një institucion shëndetësor në Rovigo. Prokuroria e Rovigos do të organizojë edhe disa kontrolle për të konstatuar gjendjen e saj mendore.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close