LajmeSport

U tubuan gjatë ndeshjes, procedohen 6 tifozë të Tiranës

Policia ka proceduar 6 persona si organizatorë të një tubimi gjatë ndeshjes Tirana – Kukësi. Ngjarja ka ndodhur ditën e djeshme (6 korrik) ku disa tifozë të Tiranës janë grumbulluar jashtë stadiumit “Selman Stermasi”.

“Gjatë zhvillimit të ndeshjes së futbollit midis ekipeve Tirana – Kukësi, pasditen e djeshme, në stadiumin “Selman Stermasi”, disa persona kanë grumbulluar pranë stadiumit, një grup tifozësh të skuadrës Tirana, në shkelje të protokolleve të sigurisë për parandalimin e përhapjes së COVID duke prishur rendin dhe qetësinë publike dhe duke kundërshtuar urdhrin e punonjësve të Policisë për t’u shpërndarë.” – njofto policia.

Si pasojë,  janë identifikuar dhe proceduar në gjendje të lirë organizatorët, konkretisht shtetasit: Gjithashtu, u gjobit me 1 milionë lekë të reja pronari i një lokali në afërsi të stadiumit, pasi lejoi të futeshin dhe të qëndronin në ambientet e brendshme të lokalit, tifozët që nuk po zbatonin urdhrin e Policisë për t’u shpërndarë dhe respektuar distancimin social, urdhër i dhënë disa herë me megafon, që prej fillimit të grumbullimit të paligjshëm e deri në shpërndarjen e plotë të tyre.

Materialet hetimore do t’i referohen Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë, për veprime të mëtejshme, për veprat penale “Mosbindja ndaj urdhrit të punonjësit të policisë së rendit publik”, “Prishja e qetësisë publike” dhe “Organizimi dhe pjesëmarrja në grumbullime e manifestime të paligjshme”.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close