Lajme

Ukrainasit djegin tërësisht kolonën e mjeteve të blinduara ruse

Sot në mëngjes, trupat ukrainase dogjën një kolonë automjetesh të blinduara ruse pranë Hostomel, rajoni i Kievit, sipas mediave ukrainase. Siç pretendojnë ato, këtë e dëshmon një video e mbrojtjes territoriale, shkruan Ukrinform.

“Trupat ukrainase djegin një kolonë automjetesh të blinduara ruse pranë Hostomel. Lavdi Forcave të Armatosura të Ukrainës! Lavdi Ukrainës!”, thuhet në mesazh.

Mëngjesin e 25 shkurtit, Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës informoi se trupat e sulmit ajror të Forcave të Armatosura të Ukrainës po luftonin pranë Dymer dhe Ivankiv, rajoni i Kievit, ku një numër i madh i automjeteve të blinduara të rusëve kishin avancuar.

Mediat raportuan gjithashtu se rreth 56 automjete të trupave ruse po lëviznin nga Dymer drejt Kievit. Për më tepër, Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës raporton se rusët nisën një sulm ajror ndaj njësive pranë qytetit të Kropyvnytskyi.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close