Lajme

Ukrainë/ Odesa përgatitet për betejë ukrainasit ngrenë ‘kurthe’ për rusët, vendosin thasë me gurë e rërë në rrugë

Përballë shtëpisë së operës të shekullit të 19-të në Odesa, persona të armatosur ukrainas të maskuar vendosin kurthe tankesh, tela dhe barrikada betoni. Thasët me rërë janë grumbulluar lart pranë një statuje madhështore të perandoreshës Katerina e Madhe. Diku në det të hapur qëndron një flotë ruse.

“Ne presim një sulm çdo ditë,” thotë Yuri, 66 vjeç, një saldator dhe ish veteran i ushtrisë sovjetike që komandon një pikë kontrolli pranë shkallëve. “Unë as nuk dua ta quaj Putinin njeri. Ai është aq i paparashikueshëm sa çdo gjë mund të ndodhë. Askush nuk e di se cili do të jetë vendimi i tij i ardhshëm, kështu që ne jemi të përgatitur për çdo gjë.”

Dhjetë ditë pas fillimit të luftës në Ukrainë, Odessa përgatitet për një ofensivë ruse si pjesë e përpjekjes së Putinit për të kapur jugun e vendit, duke shkëputur Ukrainën nga deti dhe duke krijuar një urë tokësore me Krimenë dhe Transnistrinë e pushtuar nga Rusia.

Nëse do të kenë sukses, rezultatet do të ishin katastrofike për Ukrainën – portet e së cilës trajtojnë 70 për qind të importeve dhe eksporteve të saj. Zyrtarët ukrainas dhe perëndimorë thonë se shumë varet nga fati i Mikolayev, një qytet 75 milje përgjatë bregut nga Odessa, i cili aktualisht po pengon një sulm rus. Nëse bie, rusët do të kenë një pikë për një ofensivë të shumëfishtë në Odessa.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close