Lajme

Ushtria ruse sulmon me bomba spitalin psikiatrik pranë qytetit Izyum

Ushtria ruse ka bombarduar një spital psikiatrik pranë qytetit Izyum, ndërsa ende nuk dihet numri i viktimave. Mësohet se në spital ishin të shtruar 330 pacientë, ndërsa vetëm 73 prej tyre janë evakuuar.

Lajmi u konfirmua dhe nga Oleh Synegubov, guvernatori i rajonit të Harkivit. Numri i viktimave ende nuk është përcaktuar, tha ai, duke e përshkruar atë si një “sulm brutal ndaj civilëve”.

Kujtojmë se gjatë natës Rusia bombardoi dhe dy qytete të tjera në perëndim, që më parë nuk ishin shënjestruar, ndërsa bëhet fjalë për Dnipro dhe në Lutsk si dhe Ivano-Frankivsk.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close