Lajme

“Vajzat marrin deri në 150 euro për një shërbim seksual”/ Qendrat e masazheve kthehen në vatra prostitucioni

Shumë prej vajzave që punojnë në qendrat e masazheve vijnë nga zonat e thella të Shqipërisë. Naive dhe të padjallëzuara, ato i drejtohen kryeqytetit me dëshirën e vetme për të shpëtuar nga varfëria. Vajzat shkojnë në qendrat e masazheve për të punuar si masazhatore, por me kalimin e kohës gjërat ndryshojnë dhe në shantazh nga administratorët, detyrohen të japin shërbime ekstra.

Vitet e fundit ka një numër në rritje të shtimit të qendrave të masazheve me tendencë për vatër prostitucioni. Në 3 muajt e parë të këtij viti 9 persona u arrestuan në 3 qendra të ndryshme, pjesa më e madhe e të cilave punonjëse. Në vitin që lamë pas u kapën 11 persona, në 7 qendra masazhesh. Administratorët në të shumtën e rasteve kanë arritur të largohen.

Harta e shpërndarjes së qendrave që kanë rezultuar vatra prostitucioni është në të gjithë Tiranën, pranë gjimnazit “Petro Nini Luarasi”, në Astir, Rrugën e Kavajës, “21 Dhjetori”, Pazari i Ri e më gjerë.

Avokati Kujtim Cakrani tha në Report Tv se pakesët për shërbime seksuale brenda këtyre qendrave shkojnë deri në 150 euro.

“Në qendrat e masazheve çmimet shkojnë deri në 150 euro për 1 orë apo 1 orë e gjysmë, ndërsa çmime marramendëse paguhen eskortat nëpër hotele që shkojnë më shumë se 1 mijë euro”, tha ai.

Sociologia Entela Binjaku dhe aktivistja Suela Koçibelli konsiderojnë si shkaqe kryesore të këtij fenomeni, varfërinë dhe edukimin e pamjaftueshëm të marrë nga familjet nga vijnë.

Burime nga policia bëjnë me dije se gjatë operacioneve të ndryshme për goditjen e rasteve të prostitucionit në qendra masazhesh janë hasur edhe raste të rikthimit të vajzave në punë të tilla, kur në një kohë të caktuar ishin tërhequr.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close