BotaLajme

Vdekja e Elisabeth II/ Cila është linja e trashëgimisë së fronit pas Mbretit Charles?

Mbretëresha Elizabeth II ishte monarkja më jetëgjatë në historinë britanike. Ajo kishte katër fëmijë, tetë nipër e mbesa dhe 12 stërnipër. Ajo vdiq më 8 shtator pas 70 vjetësh në fron dhe pasohet nga djali i saj i madh, Charles. Por kush e gëzon të drejtën e fronit mbretëror pas Charles?

Mbretëresha dhe Princi Filip, Duka i Edinburgut

Mbretëresha ishte monarkja më jetëgjatë në Mbretërinë e Bashkuar, pasi kishte mbretëruar për 70 vjet. Ajo ishte 96 vjeçe kur vdiq më 8 shtator 2022. E lindur në vitin 1926, Princesha Elizabeth u bë mbretëreshë pas vdekjes së babait të saj, Mbretit George VI, në vitin 1952. Ajo u martua me Filipin, Dukën e Edinburgut, në vitin 1947 dhe çifti pati katër fëmijë: Charles, Anne, Andrew dhe Edward.

Një ish-princ i Danimarkës dhe Greqisë, Princi Philip lindi në 1921 dhe shërbeu në Marinën Mbretërore në Luftën e Dytë Botërore. Ai ishte bashkëshorti më jetëgjatë i çdo monarku britanik dhe u tërhoq nga detyrat mbretërore në vitin 2017 pasi kishte përfunduar më shumë se 22,000 angazhime vetëm. Ai vdiq më 9 prill 2021.

Linja e trashëgimisë së fronit/ Charles është bërë mbret

I lindur në vitin 1948, djali i madh i Mbretëreshës është bërë Mbreti Charles III. Ish-Princi i Uellsit u martua me Lady Diana Spencer, e cila u bë Princesha e Uellsit, më 29 korrik 1981. Çifti kishte dy djem, Williamin dhe Harryn. Ata u ndanë më vonë dhe martesa e tyre u shpërbë në vitin 1996. Më 31 gusht 1997, princesha u vra në një aksident automobilistik në Paris. Ai u martua me Camilla Parker Bowles më 9 prill 2005.

Cila është linja e trashëgimisë së fronit pas Mbretit

1. Princi William

Duka i Cornwall-it dhe Kembrixhit ka lindur në vitin 1982. Princi William është djali i madh i mbretit të tanishëm Charles III dhe Dianës, Princeshës së Uellsit, dhe tani është i pari në radhën e fronit. Duka ishte 15 vjeç kur i vdiq nëna. Ai vazhdoi të studionte në “Universitetin St Andrews”, ku takoi gruan e tij të ardhshme, Kate Middleton. Çifti u martuan në vitin 2011.

Në ditëlindjen e tij të 21-të, ai u emërua Këshilltar i Shtetit – duke qëndruar në vend të Mbretëreshës në raste zyrtare. Ai dhe gruaja e tij patën fëmijën e tyre të parë, George, në korrik 2013, të dytën, Charlotte, në 2015 dhe të tretin, Louis, në vitin 2018. Si trashëgimtar i fronit, detyrat e tij kryesore janë të mbështesë Mbretin në angazhimet e tij mbretërore.

Cila është linja e trashëgimisë së fronit pas Mbretit

2. Princi George

Princi George i Cornwall dhe Kembrixhit lindi më 22 korrik 2013 në Spitalin St Mary në Londër. Princi William ishte i pranishëm për lindjen e djalit të tij. Princi George është i dyti në radhën e fronit, pas babait të tij.

Cila është linja e trashëgimisë së fronit pas Mbretit

3. Princesha Charlotte

E lindur në vitin 2015, Dukesha e Cornwall dhe Kembrixhit lindi fëmijën e saj të dytë, një vajzë, më 2 maj të vitit 2015, përsëri në Spitalin St Mary. Duka dhe dukesha e quajtën atë Charlotte Elizabeth Diana. Ajo është e treta në radhën e fronit, pas babait dhe vëllait të saj më të madh, dhe njihet si Lartësia e Saj Mbretërore Princesha Charlotte e Cornwall dhe Kembrixhit.

Cila është linja e trashëgimisë së fronit pas Mbretit

4. Princi Louis

Dukesha e Cornwall dhe e Kembrixhit lindi fëmijën e saj të tretë, një djalë, më 23 prill të vitit 2018, në Spitalin St Mary në Londër. Louis Arthur Charles, është i katërti në radhën e fronit.

Cila është linja e trashëgimisë së fronit pas Mbretit

5. Princi Harry

Duka i Sussex ka lindur në vitin 1984. Princi Harry u trajnua në Akademinë Ushtarake Mbretërore Sandhurst dhe vazhdoi të bëhej një toger në ushtri, duke shërbyer si pilot helikopteri. Gjatë 10 viteve të tij në forcat e armatosura, kapiteni Uells, siç u bë i njohur, pa shërbim aktiv në Afganistan dy herë, nga 2012 deri në 2013 si bashkë-pilot dhe gjuajtës i helikopterit Apache. Ai u largua nga ushtria në 2015 dhe tani fokusohet në punën bamirëse.

Ai ka qenë Këshilltar i Shtetit që prej ditëlindjes së tij të 21-të dhe ka qenë në vend të Mbretëreshës në detyrat zyrtare. Ai u martua me aktoren amerikane Meghan Markle më 19 maj të vitit 2018, në Kështjellën Windsor. Në janar 2020, çifti mbretëror tha se do të tërhiqen nga detyra e anëtarëve mbretërorë “të vjetër” dhe do ta ndajnë kohën e tyre midis Mbretërisë së Bashkuar dhe Amerikës së Veriut. Ata thanë se synonin të “punonin për t’u bërë të pavarur financiarisht”. Pak më shumë se një vit më vonë, Pallati Buckingham konfirmoi se çifti nuk do të kthehej në detyrat mbretërore dhe do të hiqnin dorë nga emërimet e tyre të nderit ushtarak dhe patronazhet mbretërore.

Cila është linja e trashëgimisë së fronit pas Mbretit

6. Archie Harrison Mountbatten-Windsor

Fëmija i parë i Dukës së Sussex, Archie Harrison Mountbatten-Windsor, lindi më 6 maj të vitit 2019, me dukën të pranishëm për lindjen e tij. Duke e emëruar kështu, çifti zgjodhi të mos përdorte një titull për të lindurit e parë. Kur u njoftua emri, korrespondenti mbretëror i BBC-së, Jonny Dymond tha se vendimi ishte një tregues i fortë se çifti nuk dëshironte që ta rriste atë si një mbretëror zyrtar.

Cila është linja e trashëgimisë së fronit pas Mbretit

7. Lilibet Diana Mountbatten-Windsor

Dukesha e Sussex-it lindi fëmijën e saj të dytë në Santa Barbara, Kaliforni, më 4 qershor të vitit 2021. Lilibet Diana Mountbatten-Windsor – e njohur si Lili – është emëruar nga pseudonimi që iu është dhënë Mbretëreshës nga familja mbretërore dhe është stërmbesa e 11-të. Asaj iu dha emri i mesëm Diana për nder të nënës së Princit Harry.

Cila është linja e trashëgimisë së fronit pas Mbretit

/e.d

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close