Lajme

Vetëdorëzohet në policinë italiane një 23-vjeçar shqiptar!

Një 23-vjeçar shqiptar është vetëdorëzuar në policinë italiane dhe ka pranuar se ka plagosur me armë bashkëkombasin e tij, Rexhep Uba, ngjarje e ndodhur në 5 tetor të këtij viti.

Sipas mediave italiane, i riu, identiteti i të cilit nuk bëhet i ditur, ka shkuar te zyra e avokatit të tij, dhe i shoqëruar nga ai, u dorëzua në polici.

Ndërkohë autoritetet italiane vijojnë punën e tyre për zbardhjen e motiveve të kësaj ngjarje si dhe mundësinë e autorëve të tjerë të përfshirë.

Aktualisht Rexhep Uba ndodhet i shtruar në spital pasi mori dy plumba, në gjoks dhe në bark. Plagosja u shënua më 5 tetor, në sheshin “Venecia”, në Torino. 48-vjeçari ndodhej me të vëllain në zonë dhe sapo kishin zbritur nga një “Fiat Panda” që e kishin parkuar aty rrotull.

Në një moment, Rexhep Uba q ëllohet me a rmë z jarri nga një person që sipas dëshmitarëve, kishte veshur një xhup të zi. Një efektiv policie që shkoi në zonë i dha ndihmën e parë të plagosurit. Ndërsa autori u ndoq nga i vëllai i 48-vjeçarit me vrap, por nuk u arrit prej tij.

Lidhur me ngjarjen, mediat pasqyrojnë deklaratat e dy personave, të vëllait të 48-vjeçarit dhe efektivit të policisë që e ndihmoi. Ky i fundit shprehet se Rexhep Uba i ka thënë pasi është qëlluar me armë: “Nuk e di, nuk e di kush më qëlloi”.

Ndërkohë, i vëllai foli për një “sherr të rastësishëm në rrugë” para të shtënave. Rexhep Uba ka precedentë në fushën e narkotikëve. Referuar të dhënave në mediat italiane, në vitin 2001 Rexhep Uba është arrestuar si pjesë e një grupi që merrej me t rafik ndërkombëtar dr  oge. Gjatë aksionit, u sekuestruan 1850 kg marijuhanë, por sipas raportimeve të kohës, grupi merrej dhe me t rafik h eroine, k okaine e ar mësh

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: