fbpx
Lajme

Vetëm 34 vjeçe, kjo është gruaja që do të drejtojë qeverinë e Finlandës

Finlanda zgjodhi sot kryeministren më të re të vendit, 34 vjeçaren Sana Marin. Pjesëtarja e Social Demokratëve fituan zgjedhjet elektorale me shumicë votash, të cilët ishin në koalicion me 4 parti të tjera. Sana Marin do të fillojë detyrën si kryeministre javën e ardhshme pas dorëheqjes së Anti-Rine. Rine, gjithashtu pjesëtar i partisë Social Demokrate pas kritikave për manaxhimin e situatave të krijuara nga protestat e punonjësve të postës. Partia Center kritikoi ashpër për mënyrën se si Rine manaxhoi situatën e protestave të cilat ndikuan dhe në sektorë të ekonomisë.

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button