Lajme

VIDEO\ Besimtarët ortodoksë në Vlorë kanë festuar pashkët ringjalljen e Jezu Krishtit

Besimtarët ortodoksë në Vlorë kanë festuar pashkët ringjalljen e Jezu Krishtit. Në meshën e zhvilluar në kishën e Shën Theodhorit në Vlorë në meshën e zhvilluar mes Natës së të shtunës ashtu si në të gjithë vendin kanë munguar besimtarët e shumtë për shkak edhe të situatës nga COVID-19. Festa e pashkeve ortodokse ka si simbol vezet e kuqe,bukën e ëmbël dhe mishin e qengjit, ndërsa për herë të parë që pas viteve 90 pashkët janë zhvilluar me kisha thuajse të boshatisura. At Konstandin Prifti ka uruar mes thirrjes krishti u ngjall të gjithë besimtarët ortodoksë në Vlorë por jo vetëm. Urimi në këtë ditë të shenjtë ka ardhur për të gjithë qytetarët e Vlorës dhe Shqiperisë në këto ditë të vështira të krijuar si pasoje e pandemisë. Besimtarët ortodokse kanë kremtuar kështu edhe në Vlorë festën e pashkëve. Krejt ndryshe dhe të vecanta këtë vit.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: