Lajme

VIDEO/ Beteja për bukën: Rusët djegin arat me grurë, ushtarët ukrainas shuajnë flakët

Bota kërcënohet nga një krizë ushqimore, ndrëkohë që beteja për grurin ka nisur që me fillimin e luftës në Ukrainë.

Në këtë skenar të tensionuar, Kievi akuzoi Rusinë për bombardimin e hambarëve të Ukrainës. Në të njëjtën kohë, Kievi po i bie një kambanë dramatike për shkak të një “bllokimi” të porteve nga Rusia.

Në të gjithë këtë situatë, pamjet tregojnë ushtarët ukrainas duke spërkatur të korrat e grurit me ujë në një përpjekje për të shpëtuar të korrat e grurit, pasi kanë marrë flakë për shkak të bombardimeve ruse.

Ukraina, e njohur gjithashtu si hambari i Evropës, ka disa nga tokat më pjellore të kontinentit  dhe furnizon me ushqim pjesën më të madhe të Lindjes së Mesme dhe Afrikës. abcnews.al

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close