BotaLajme

VIDEO\ Çfarë po stiset në Afganistan? Vëllai i Presidentit të arratisur bashkohet me Talibanët

Vëllai i ish-presidentit afgan Ashraf Ghani, i quajtur Hamshat Gahni thuhet se është bashkuar në radhët e talebanëve. Në një video të shpërndarë nga talebanët në rrjete sociale, pretendohet një fakt i tillë. Në lidhje me këtë lajm drejtuesit e rinj të Afganistanit kanë thënë:

“Hashmat Ghani ofron mbështetjen e tij për talebanët. Ai konsiderohet si një politikan i shquar afgan, e më parë ka thënë se talebanët kanë një strategji të shkëlqyer të sigurisë, por ato duhet të luftojnë varfërinë dhe urinë si dhe të zgjerojnë marrëdhëniet e tyre me botën dhe fqinjët”.

Sakaq, kujtojmë se Presidenti Ashraf Ghani, është larguar nga vendi për të shmangur gjakderdhjen. Largimi i tij është kritikuar së tepërmi nga politikanët e tjerë të vendit, të cilët e akuzuan ish-presidentin se braktisi vendin në një moment kritik.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close