Lajme

Video/ Gazetari Enrik Mehmeti rrezikoi jetën përballë grabitësit në Vlorë

Gazetari i “News24” dhe “BalkanWeb”, Enrik Mehmeti, rrëfen detajet e para pas ngjarjes së rëndë në Vlorë, ku një grabitës vodhi me a rmë një argjendari, duke r rezikuar edhe jetën e gazetarit. Gazetari Mehmeti tha se kishte parë brenda dyqanit dy persona të shtrirë në tokë, ku njëra prej tyre i kërkonte ndihmë me shenja. Në momentin që ai është afruar, grabitësi ka dalë nga dyqani me a rmën drejt gazetarit, por fatmirësisht nuk ka q ëlluar.

“Pashë që diçka nuk shkonte, pasi brenda në dyqan ishin dy persona të shtrirë dhe pashë që shitësja më bënte me shenjë. U afrova dhe pashë g rabitësin. Kur pashë dy njerëz të shtrirë, mendova se ishte neutralizuar një prej g rabitësve, por pasi grabitësi doli i vetëm i m askuar me një bluzë dhe një çantë me a rmë, ka ngritur a rmën, në atë moment jam larguar në anë të rrugës. E ndoqa nga pas dhe dëgjova k risma. Në fakt kanë qenë k rismat e policisë, që i kanë kërkuar të dorëzohet, dhe i kanë kërkuar të hedhë a rmën, një lloj p ushke. Më pas, policia ka arritur ta neutralizojë. Vetë grabitësi iu ka kërkuar pronares dhe punonjëses të shtrihen në tokë.

Kam rrezikuar vërtet jetën, pasi grabitësi ishte i a rmatosur,në momentin kur shitësja më kërkonte ndihmë. Me njërën dorë mbaja telefonin, dhe me dorën tjetër kam njoftuar qytetarë të tjerë dhe policinë. Arrita ta filmoja gjithë momentin dhe procesin e grabitjes, edhe momentin e largimit të tij, duke e ndjekur edhe nga pas. Autori doli nga dyqani me a rmën drejt, unë e ndoqa nga pas, deri në momentin kur u neutralizua nga policia. Unë kisha me vete edhe familjen”, tha gazetari Mehmeti.

 

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: