Lajme

VIDEO\ Lumi Shushica krijon probleme te fushat e Mëkatit dhe Beshishtit në Selenicë -Vlorë/ 300 banorë të izoluar

Reshjet e dendura të shiut dhe prurjet e lumit Shushica kanë krijuar probleme për banorët e fshatrave te Lumit të Vlorës , po shtohet akoma më shumë  deri rëz kodrave.

Fshati Mesaplik është i bllokuar pasi ura që lidh këtë fshat me pjesën tjetër të lumit të Vlorës ka rënë duke izoluar totalisht këtë fshat. Rreth 300 banorë kanë ngelur të izoluar.

Ndërkohë edhe në fshatin Llakatund lumi Shushica ka dalë nga shtrati duke përmbytur toka , banorët shprehen se këto prurje që kanë qenë sot nuk kanë ardhur asnjëherë.

Ndërkohë edhe lumi Vjosa ka rritur nivelin e saj deri në 6 metra dhe prurjet vijojnë  pasi nga zona e jugut në Përmet,  Gjirokastër ka shira duke bërë që në orët në vijim të rritet niveli dhe mund te rrezikoj të dali nga shtrati

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close