Lajme

Video/ Momente emocionuese të një akti heroik

Momenti i shpèrthimit në Portin e Bejrutit është një nga ato pamje që mbetet gjatë në memorie. Video të shumta kanë qarkulluar në rrjet, ku nga pozicione dhë kënde të ndryshme mund të shihet mjaft qartë fùqia e atij shpèrthimi marramendës.Një video mjaft e veçantë, është ajo e një dadoje e cila po përkujdesej për tre fëmijë të vegjël, në një apartament në afërsi të portit ku ndodhi katastrofa. Në momentin e fillimit të flakëve fëmijët sëbashku me gruan që përkujdesej për ta,

po shihnin nga dritarja e apartamentit atë çka po ndodhte, por në momentin e shpèrthimit të madh xhamat thyhen në mënyrë të menjëhershme dhe gruaja mbulon me trupin e saj dy fëmijët më të vegjël, në mënyrë që ata mos të lèndohen. Pamjet janë emocionuese dhe tregojnë veprimin instiktiv heroik të gruas për mbrojtjen e vogëlushëve. Kujtojmë se si pasojë e shpèrthimit kanë humbur jetën deri tani 100 persona si dhe janë lënduar 4 mijë të tjerë. Kryeqendra e Libanit është shkatërruar totalisht dhe mbi 600.000 mijë persona kanë mbetur të pastrehë. Autoritetet ligjzbatuese po punojnë për zbardhjen e shkaqeve që çuan drejt kësaj katastrofe humanitare. Kryeministri Libanez theksoi se përgjegjësit e kësaj tragjedie do ta pësojnë shumë keq.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close