Lajme

VIDEO\ MOMENTI kur Erdogan dhe Michel ulen, von der Leyen ngelet në këmbë

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan u takua të martën me dy presidentët e Bashkimit Evropian, por u kirjua një moment i vështirë kur gruaja mes tyre ngeli në këmbë shkaktoi pak trazira diplomatike. Presidenti i këshillit Evropian Charles Michel u ul në karrige të mirëmbajtura, ndërsa Presidentja e komisionit Evropian Ursula von der Leyen duke je pasigurt se ku pritej të ulej.

Presidentja i bëri me shenjë dy burrave për të pyetur se ku duhej të ulej. Në fund asaj iu ofrua një divan ngjyrë bezhë rreth 3.5 metra i gjerë, përballë Ministrit të Jashtëm turk Mevlet Çavusoglu, i cili zë një status më të ulët në protokollin e marrdhënjeve diplomatike. Sipas Ursulës kjo ishte një lëvizje e mosrespektuese ndaj saj.

“Nuk ishte një rastësi, ishte e qëllimshme” shkroi ajo në Twitter, ku disa njerëz shpjeguan incidetin si më shumë për distancën shoqërore sesa protokollin. “Pse hesht?” shkroi ajo në Twitter, duke iu drejtuar Charles Michel, në Twitter, për të pyetur pse ai nuk ofroi vendin e tij kolegut të tij. Aleatët e Erdoganit thanë se lëvizja nuk do të thoshte se të drejtat e grave po zvogëloheshin.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: