Lajme

VIDEO/ Mot ekstrem në Gjermani, tornado shkatërron qytetin Padeborn, plagosen 40 persona

Një tornado ka goditur pasdite perëndimin e Gjermanisë dhe ka shkaktuar dëmet më të mëdha në qytetin Padeborn, ku të paktën 40 persona kanë mbetur të plagosur, 10 prej të cilëve janë në gjendje të rëndë, ndërsa një person ka humbur jetën.

Transporti hekurudhor dhe rrugor u ndërpre në të gjithë rajonin.

“Rreth 40 persona u plagosën nga stuhia, të paktën 10 prej tyre në gjendje të rëndë”, thuhet në njoftimin e policisë bashkiake.

Ata u kërkuan banorëve të qëndrojnë në shtëpitë e tyre. Shërbimi meteorologjik gjerman paralajmëroi se ngjarjet ekstreme të motit pritet të vazhdojnë.

Meteorologët thanë se moti ekstrem u shkaktua nga masat e ngrohta të ajrit që nga Afrika në kombinim me ajrin relativisht më të ftohtë që lëvizte nga Europa veriore në jug.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close