Lajme

VIDEO\ Pelegrinazhi në Malin e Tomorrit, bllokohet qarkullimi i mjeteve, shkak numri i madh i besimtarëve

Të shtunën ka nisur pelegrinazhi i bektashinjve në Malin e Tomorit. Një numër i madh besimtarësh i janë drejtuar malit të shenjtë e për këtë arsye qarkullimi është bllokuar që prej orës 01.00 të natës.

Mësohet se fluksi është aq i madh saqë deri më tani të paktën 30 policë janë munduar ta zhbllokojnë qarkullimin por pa rezultat. Festa në Malin e Tomorrit nis në datë 20 gusht dhe përfundon në 25, por dita kulminante është e diela, kur pelegrinët kryejnë ritet duke bërë kurban, ndezin qirinj dhe luten.

Në pamje mund të shihen edhe radhët kilometrike të krijuara përgjatë malit. Kryegjyshi Botëror Bektashian, Haxhi Dede Edmond Brahimaj uroi dhe u lut ditën e djeshme që ditët e vështira nga pandemia të kalohen me sukses.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close