fbpx
Lajme

VIDEO/ Plas në Qytetin Studenti! Dhu.në dhe përl.eshje me studentët, policia nuk raporton ngjarjen

Ditën e sotme një përleshje mes policisë dhe një grupi studentësh ka ndodhur në ambientet e Qytet Studenti.

“Lëvizja për Universitetin”, pjesë e të cilëve ishin studentët që u përplasën me policisë, sqaron se gjatë aksionit ndërgjegjësues me mesazhin “Kushtet si në Afrikë, tarifat si në Amerikë” të aktivistëve të Lëvizjes Për Universitetin në Qytetin Studenti, një grup policësh ndërhynë brutalisht duke tentuar të sekuestrojnë materialet informuese.

Në shkelje të ligjit dhe çfarëdo etike njerëzore, militantët partiakë me uniformë policie kanë goditur dhe tërhequr zvarrë disa studente e studentë, pikërisht në qytetin e tyre, sqaron “Lëvizja për Universitetin”.

“Dhuna policore nuk është asgjë përpara asaj strukturore të një qeverie që vjedh studentët me tarifa të larta dhe financon pronarët e universiteteve private. Ajo vetëm sa vërteton në sytë e të gjithëve faktin që ne jemi në krahun e së drejtës dhe na forcon të vazhdojmë në rrugën tonë. Në rrugën e një universiteti të ri, vatër dijeje dhe përgatitjeje profesionale, autonom dhe të organizuar demokratikisht. Studentët e bashkuar kanë për të fituar”, thuhet në një deklaratë të  Lëvizjes për Universitetin.

Ditën e sotme nuk pati asnjë raportim të ngjarjes nga ana e policisë.

Shikoni videon ketu

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button