BotaLajme

VIDEO/ Protestoi kundër luftës në Ukrainë, arrestohet në Rusi e moshuara

Në Rusi vijojnë protestat e qytetarëve të cilët janë kundër luftës në Ukrainë të nisur prej një jave.

Mediat e huaja bëjnë me dije se mes të arrestuarve që kanë dalë në protestë kundër luftës, është dhe e moshuara Yelena Osipovan, një nga të mbijetuarat e rrethimit të Leningradit gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Ajo po protestonte në Shën Petersburg kundër luftës në Ukrainë, duke mbajtur dy pankarta në duar.

Osipova, është e njohur jo vetëm për aktivizimin dhe artin e saj, por edhe për faktin se i mbijetoi rrethimit nazist të Leningradit si fëmijë, u pa duke mbajtur në duar pankarta ku përfshiheshin mesazhe që u bënin thirrje ushtarëve rusë ndalonin luftën.

Ndërkohë në lidhje me protestat e zhvilluara në Rusi deri më tani janë arrestuar mijëra rusë, në mesin e të cilëve edhe fëmijë.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close